Katowickie pszczoły wracają na baseny po zimowej przerwie

W zeszłym roku na dachach NOSPR-u oraz basenów w Brynowie i Burowcu z inicjatywy Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice zamieszkały pszczoły miodne. Część z nich zimowała w tym roku poza miastem, a teraz wracają do swoich uli.

„W Katowicach od czterech lat siejemy łąki, które są schronieniem dla małych zwierząt, a także owadów. W ubiegłym roku poszliśmy o krok dalej i założyliśmy ule na dachach Basenu Brynów, Basenu Szopienice i Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. W każdym z uli zamieszkało około 40 tysięcy pszczół. Później zebrany miód po przebadaniu trafił do słoiczków, które stały się naszym miejskim gadżetem promocyjnym” – powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa – „Jak pokazały badania przeprowadzone w ubiegłym roku, miód zebrany przez katowickie pszczoły jest wyśmienitej jakości. To naturalne, skoro ponad 50% powierzchni miasta to tereny zielone, a powierzchnia lasów w Katowicach jest równa powierzchni 9000 boisk do piłki nożnej”.

Dzisiaj kolorowy ul powraca na dach Basenu Brynów

Pszczoły mieszkające na dachu Basenu Brynów powrócą do swojego ula. Te, które mieszkały w ubiegłym roku na dachu Basenu Burowiec, zostaną tym razem ulokowane na ogrodzonym terenie przy oknach basenu, dzięki czemu osoby korzystające z pływalni będą mogły w bezpiecznych warunkach obserwować życie tych owadów.

Pszczoły miodne wylatują z ula przy temperaturze powietrza 10-12° C. Chłodne miesiące spędzają w gnieździe, czekając aż pojawią się kwiaty, a dni będą cieplejsze.

Miód wytworzony przez pszczoły znów będzie wykorzystywany jako gadżet promujący miasto

„W każdym z uli mieszka łagodna rasa pszczół. Miód przez nie wytworzony znów będzie wykorzystywany jako gadżet promujący miasto. Ile miodu uda się zebrać do jesieni? – To najmniej istotna kwestia. Miejskie pszczoły nie muszą produkować miodu. Ważniejsze jest upowszechnianie wiedzy, zwrócenie uwagi na współistnienie różnych gatunków zwierząt i roślin w naszym codziennym życiu” – zauważył opiekun katowickich pszczół, Łukasz Przybył.

Pasieki na budynkach to jedna z wielu katowickich inicjatyw wspierania bioróżnorodności. W 2019 roku w centrum Katowic zaczęto zakładać łąki kwietne, które gromadzą wodę, oczyszczają glebę i powietrze, obniżają temperaturę powietrza, ale są też domem dla zapylaczy i małych zwierząt.

Podobnie jak w zeszłym roku, ule posłużą do promocji miasta. Aby zwrócić uwagę na miejsce zbioru, na słoikach pojawią się informacje, że jest to „Miód z kroplą Katowic” oraz „Miód z nutą Katowic”.

źródło: katowice.eu

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze