Na osiedlu Witosa w Katowicach powstanie miejski dom kultury

Miejski dom kultury wraz z parkiem powstaną w Katowicach w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego, na osiedlu Witosa. Miasto podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.

,, Dzięki budowie miejskiego domu kultury zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. Jakość życia w mieście odgrywa bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście i jego konkretnej dzielnicy. Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury i parku

– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Według katowickiego samorządu głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej miejsca. Przewiduje ona, że w nowym miejskim domu kultury znajdzie się m.in. sala wielofunkcyjna na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc, z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną.

W obiekcie przewidziano hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania, salę baletową z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami i sanitariatami, salę taneczno-ruchową, dwie sale zajęciowe, np. do nauki gry na instrumentach, salę do spotkań, pracownię plastyczną, pracownię ceramiczną i pokój dla matki z dzieckiem.

W nowym budynku MDK będzie także działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Na terenie wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, pojawią się miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie.

Mający powstać budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci i oświetlenia. Na terenie parku planowana jest również możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki i suche oczka wodne.

Budynek MDK i teren parku będą w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej, którą wykona spółka BLANK ARCHITEKCI. W połowie bieżącego roku zostanie opracowana koncepcja obiektu, która pozwoli określić zakres przyszłej inwestycji oraz koszty jej budowy i utrzymania. Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy: w pierwszym powstanie budynek,w kolejnym park. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na 2022 rok.

źródło : katowice.eu

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Renata
Renata
3 lat temu

Akurat tego typu inicjatywy popieram. Miejmy nadzieję, że Covid odpuści i będziemy mogli znów swobodnie korzystać z takich miejsc.