W związku z tym, że 19 maja mija 2,5 roku od zaprzysiężenia Mariusza Wołosza na prezydenta Bytomia, postanowił on podsumować swoje najważniejsze inwestycje oraz przybliżyć wszystkim plany na przyszłość.
Wszystkie decyzje prezydent Bytomia podejmował po konsultacji z mieszkańcami
– Ostatnie 30 miesięcy to czas intensywnej pracy. W ciągu 2,5 roku rozwiązaliśmy problem nielegalnego składowania odpadów w Bytomiu, rozpoczęliśmy prace nad poprawą infrastruktury drogowej i sportowej, skupiliśmy się na rozwoju przedsiębiorczości. I co najważniejsze, do rozmów o wszystkich ważnych spawach naszego miasta oraz do współdecydowania o kształcie Bytomia zapraszamy mieszkańców. Nie wyobrażam sobie podejmowania ważnych dla bytomian decyzji bez konsultacji z mieszkańcami
– podkreślił Mariusz Wołosz.
Prezydent chciał poznawać opinie mieszkańców miasta, przez co często spotykał się z nimi. Z powodu pandemii spotkania fizyczne zostały zmienione na Q&A, odbywający się online.
Pomoc dla służby zdrowia
Rok 2020 zaskoczył wszystkich pandemią koronawirusa. W okresie, kiedy cały świat mierzył się z kolejnymi falami, władze Bytomia położyły nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Uruchomiono w tym celu m. in. wymazobus, który realizował badania wymazowe dla bytomian z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Oprócz tego, na remonty i doposażenie miejskiego szpitala, a także wspieranie medyków przeznaczono fundusze z miejskiej rezerwy kryzysowej. W kwietniu tego roku uruchomiono również punkty szczepień powszechnych, w których w ciągu dwóch tygodni zaszczepiło się już ponad 10 tys. osób.
– Po rozmowach z przedsiębiorcami, którzy zostali dotknięci skutkami pandemii koronawirusa, przygotowaliśmy dla nich pakiet wsparcia. Tylko w ubiegłym roku odpowiedzieliśmy na ponad 800 wniosków przedsiębiorców, w ramach których udzieliliśmy ulg i zwolnień w podatkach i opłatach lokalnych
powiedział prezydent Bytomia.
Inwestowano również w sport
Najważniejszą inwestycją sportową była budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71. Nowoczesny obiekt kosztował około 42 mln zł, z czego 15 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Otwarcie obiektu odbędzie się 1 czerwca.
Planowany jest też nowy obiekt dla fanów futbolu. Na nieużytkach przy ul. Piłkarskiej ma powstać boisko wraz z zapleczem treningowym. Na początek czerwca planowane jest podpisanie umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą nowego obiektu.
W ramach inwestycji w sport warty wymienienia jest też remont budynku klubowego i zaplecza stadionu przy ul. Frycza-Modrzewskiego oraz modernizację hal sportowych przy ul. Kosynierów i Strzelców Bytomskich.
– Zabezpieczyliśmy też środki na realizację i ogłosiliśmy przetarg na budowę nowoczesnego, bezpiecznego, pełnowymiarowego i oświetlonego boiska ze sztuczną nawierzchnią na terenie GKS Rozbark przy ul. Chorzowskiej – inwestycja jest realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego
– powiedział prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.
W Bytomiu pojawiło się więcej zieleni
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz od początku kadencji dużą wagę przykładał do poprawy wizerunku Bytomia. Odnowiona została zatem zieleń w zabytkowym Parku Miejskim, Fazańcu w Szombierkach i w Parku Ludowym w Miechowicach. Prace rewitalizacyjne będą kontynuowane też w Miechowicach, Śródmieściu, Rozbarku i Bobrku.
Rewitalizowane są też budynki
W Bytomiu trwają działania rewitalizacyjne m. in. w Śródmieściu i w Rozbarku. Niedawno zakończona została rewitalizacja budynku Bytomskiego Centrum Kultury i rewaloryzacji oficyny pałacu Tiele-Wicklerów w Miechowicach. Trwają także zaawansowane prace renowacyjne w budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.
– Przygotowaliśmy do realizacji także kolejne przedsięwzięcia: przebudowy ul. Dworcowej, rewitalizację ul. Zaułek oraz ul. Mickiewicza, rewitalizację kwartału ulic: Głębokiej, Katowickiej i Matejki, rewitalizację przestrzeni publicznych w Śródmieściu i Rozbarku – czekamy na decyzję z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego o dofinansowaniu poszczególnych projektów
– mówił prezydent Bytomia.
Część projektów jest już na etapie realizacji lub wyboru wykonawcy. Przykładami są: remont siedmiu budynków mieszkalnych wielorodzinnych położonych przy ul. Piłsudskiego, wyburzenie budynków oficyn i zabudowań gospodarczych wraz z zagospodarowaniem terenów po wyburzeniach przy ulicach: Piłsudskiego, Żeromskiego, Piekarskiej, Siemianowickiej i Katowickiej. Utworzone też zostało Centrum Usług Społecznych.
– Rozpoczęliśmy też rewitalizację zabytkowego osiedla patronackiego Kolonii Zgorzelec, a ściślej remontu części wspólnych 10 budynków wspólnot mieszkaniowych i 14 budynków z zasobów gminnych oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół budynków
– dodał Mariusz Wołosz.
Inwestycje w komfort i bezpieczeństwo
Pierwsza połowa kadencji prezydenta Bytomia to również szereg inwestycji drogowych, na które miasto pozyskuje dotacje z funduszy zewnętrznych. Jedną z największych inwestycji była ul. Narutowicza i Wojciechowskiego na Stroszku. Trwają również przygotowania do przebudowy ul. Strzelców Bytomskich II. Miasto wnioskuje również o pozyskanie dofinansowania przebudowy ul. Tysiąclecia.
Zrealizowana została również przebudowa ul. Grota Reweckiego, Małachowskiego, Mochnackiego, Wyzwolenia oraz częściowo ul. Zabrzańskiej i Orzegowskiej w Szombierkach.
– Wraz Tramwajami Śląskimi przygotowujemy projekt przebudowy linii tramwajowej od centrum Bytomia aż do zajezdni w Stroszku oraz przebudowę ul. Piekarskiej. Od ubiegłego roku realizujemy też wspólnie przebudowę ul. Frycza-Modrzewskiego wraz z remontem torowiska i przebudową skrzyżowania z ul. Zabrzańską w Szombierkach
– zapowiedział prezydent Bytomia.
Prezydent Bytomia inwestuje też w edukację
Oferta edukacyjna w Bytomiu jest wciąż modernizowana. Przeprowadzone zostało wiele remontów i doposażono wiele placówek oświatowych. Obecnie w trakcie rozbudowy jest budynek Przedszkola Miejskiego nr 36 w Karbiu, a już niedługo rozpocznie się budowa nowego budynku Przedszkola Miejskiego nr 58.
źródło: bytom.pl
Zobacz też: W Bytomiu powstaje wodny plac zabaw za 994 700zł