Po 10 latach mieszkańcy ul. Baczyńskiego doczekali się świateł

W Milowicach mieszkańcy ul. Baczyńskiego po 10 latach doczekali się sygnalizacji świetlnej. Remont jezdni, przystanków, a przede wszystkim nowa sygnalizacja świetlna. Na taki remont mieszkańcy czekali około dekady. Za kilka dni sygnalizacja świetlna ma zacząć działać.

Mieszkańcy dzielnicy w Sosnowcu czekała 10 lat, szczególnie mieszkańcy osiedla Kalety i Betony. W końcu na ulicy Baczyńskiego, niedaleko przystanku autobusowego i tramwajowego przy Biedronce, powstanie sygnalizacja świetlna. Sosnowiczan wsparł radny Wojciech Nitwinko. W ramach inwestycji przystanki autobusowe zostaną naprawione oraz również chodnik przy przystankach. Powstanie nowa nawierzchnia jezdni, przejście dla pieszych będzie dodatkowo doświetlone od góry.

– Wnioski mieszkańców w ciągu kolejnych lat się nasilały. To miejsce jest dość niebezpieczne. Korzystają z niego non stop mieszkańcy osiedli. Zadanie wydawało się proste i tanie, a okazało się nieszczęśliwe – mówi Wojciech Nitwinko, sosnowiecki radny. – Najpierw nie udało nam się trzykrotnie wyłonić wykonawcy inwestycji. Później zmieniła się koncepcja – chcieliśmy, żeby część drogową wykonał MZUK, a firma zewnętrzna zainstalowała światła. To również nie wyszło. W końcu w 2021 roku udało się nam znaleźć odpowiedniego wykonawcę – opowiada Wojciech Nitwinko.

– Te światła powinny już dawno stać. Z tego co wiem, to już długo przed zmianami w parku były wysyłane pisma, żeby je zainstalować. To niebezpieczne miejsce. Dzieci przechodzą tutaj przez przejście, by wsiąść do tramwaju, gdy np. jadą do szkoły, przechodzą tędy często starsi ludzie. A kierowcy szybko jeżdżą. Teraz, gdy zrobili ten park (Park Tysiąclecia został zrewitalizowany – red.), to tym bardziej światła one potrzebne – mówi Barbara Zielińska, mieszkanka Milowic.

– Udało się nam porozumieć z Tramwajami Śląskimi, które wyremontują perony tramwajowe – dodaje Nitwinko.

Wielu osób jest uszczęśliwiona tą decyzją miasta. Wcześniej mieszkańcy nie czuli się zbyt bezpiecznie chodząc tym chodnikiem, w szczególności kiedy kierowcy szybko wymijają autobus, co skutkuje nie przepuszczaniem pieszych, którzy muszą czekać na ustępstwo. W styczniu doszło do poważnego wypadku,  25-letni mężczyzna jechał za szybko i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu. Jego pasażerka w bardzo poważnym stanie trafiła do Szpitala Górniczego w Sosnowcu. Na szczęście po wielu miesiącach udało się jej powrócić do zdrowia.

Projekt świateł ma być skończony do końca maja Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, potwierdza że światła były planowane dużo wcześniej.

– To rzeczywiście projekt, o którym myśleliśmy od wielu lat. Jesteśmy przekonani, że teraz więcej osób będzie pieszo wędrowało do Parku Tysiąclecia. To też przyspieszyło decyzję, aby sygnalizacja w końcu powstała i żeby szybko wykonać tę inwestycję – informuje Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

źródło: dziennikzachodni.pl

Zobacz także: Prezydent Bytomia podsumował pierwsze 2,5 roku swojej kadencji

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze