Pamiętaj zachować 1 metr od torowiska. Czym grozi złe parkowanie?

Zachowaj właściwą odległość od torowiska! Niewłaściwe zaparkowanie samochodu przy torowisku to spory problem dla tramwajów. Zatrzymanie tramwajów miejskich przysparza liczbę strat spółce Tramwaje Śląskie S.A. i grozi karą pieniężną właścicielowi pojazdu. Każdego roku dochodzi do wielu opóźnień powiązanych z tego typu zdarzeniami. Dlatego spółka Tramwaje Śląskie po raz kolejny przypomina kierowcom: Parkuj właściwie. Zachowaj 1 metr od torowiska!

Ci, którzy już podróżują wagonami, które utknęły, a także ci, którzy na kolejnych przystankach oczekują na wagony, które nie przyjeżdżają lub są mocno spóźnione. To pasażerowie cierpią najbardziej. Cierpi też reputacja spółki, zupełnie nie z naszej winy

zauważa Bolesław Knapik, Prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Opóźnienie tramwaju wiąże się nie tylko z stratami finansowymi przewoźnika, ale również z niezadowoleniem pasażerów jadących opóźnionym pojazdem i tych czekających na spóźniony tramwaj. W roku 2020 doszło do 68 zatrzymań ruchu tramwajów przez kierowców, którzy w nieprawidłowy sposób zaparkowali swój samochód. W większości przypadków opóźnienia tramwajów trwały od kilku do kilkunastu minut. Straty w tym roku wynosiły „[…] 571 wozokilometrów, co w przeliczeniu na stracone przychody, z tytułu niezrealizowanej pracy przewozowej, wyniosło prawie 8 tysięcy złotych” -mówi Jacek Kaminiorz, Dyrektor Techniczno-Eksploatacyjny spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Spółka w ramach porównania podaje również dane z bieżącego roku. Wyliczenia za pierwsze 100 dni 2021 roku to 42 przypadki, w których tramwaje były zatrzymane na ponad 50 godzin. Jacek Kaminiorz kontynuuje i nawiązuje do opóźnienia trwającego aż 80 minut, które spowodowało stratę w wysokości 215 wozokilometrów, co oznacza 3 tysiące złotych straty.

W tym roku przez pierwszych 100 dni mieliśmy takich zdarzeń już aż 42, a zsumowany czas zatrzymań wszystkich zablokowanych tramwajów przekroczył 50 godzin! Jedno z tych zatrzymań w Katowicach na placu Miarki było wyjątkowo uciążliwe – trwało 80 minut powodując stratę 215 wozokilometrów, co w przeliczeniu na złotówki oznacza ponad 3 tysiące złotych straty.

kontynuuje Kaminiorz

Tramwaje Śląskie S.A. po raz kolejny wychodzą akcją „Parkuj właściwie. Zachowaj 1 metr od torowiska”. Spółka ma nadzieję, że kierowcy będą respektować zasady. W przeciwnym wypadku będą nakładane kary. Poza wymiarem społecznym i obciążeniem finansowym ze strony tramwajowej spółki, kierowcy mogą spodziewać się punktów karnych i mandatów.

To mandat w wysokości 300 złotych i 1 punkt karny z tytułu niestosowania się do przepisu art. 49 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Istnieje również możliwość usunięcia z drogi takiego pojazdu, gdy ten jest pozostawiony w miejscu zabronionym i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu w inny sposób, co wiąże się już z kosztem kilkuset złotych. Trzeba również mieć na uwadze, że spowodowanie utrudnień w przejeździe innych pojazdów może skutkować narażeniem życia ludzi. Ambulans pogotowia ratunkowego, wóz straży pożarnej czy policji mogą z powodu takiego nieodpowiedzialnego zachowania kierującego nie zdążyć z pomocą. To jest aspekt, który często nie jest przewidywany przez kierujących, którzy pozostawiają swój pojazd w miejscu, gdzie jest to zabronione

mówi sierż. szt. Adam Jakubczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Źródło: UM Bytom

5 1 głos
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze