Remont 100-letniej wodnej wieży w Gliwicach

Rozpoczął się remont zabytkowej żelbetowej wieży ciśnień przy ul. Kolberga w Gliwicach, przy torowisku dworca PKP i powstającym kompleksem Centrum Przesiadkowego. Według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, prace powinny zakończyć się w pierwszym kwartale 2022 roku.

Zabytkowa wieża ma ponad 100 lat

Gliwicka wieża wodna została wzniesiona w 1911 roku według projektu braci Huber z Wrocławia, którzy specjalizowali się w rozwiązaniach architektonicznych z wykorzystaniem żelbetu. Jej zadaniem było zapewnianie wody całemu kompleksowi dworcowemu oraz instalacjom zasilającym parowozy składów kolejowych, które przejeżdżały przez Gliwice. Aktualnie nieczynny obiekt wyróżnia nowatorska konstrukcja i nowoczesny kształt. Budowla ta uchodzi za jeden z piękniejszych przykładów rozwoju myśli technicznej i infrastruktury kolejowej początków poprzedniego stulecia.

Remont wieży ujęty jest w ramach zadania „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach – roboty budowlane”

Wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przewidują konserwację wskaźnika stanu wody znajdującego się na elewacji wieży, zachowanie kolorystyki pokrycia dachowego, nawiązanie kształtu nowej stolarki drzwiowej i okiennej do oryginalnej oraz zrekonstruowanie powierzchni elewacji tak, aby nawiązywała do zachowanej powierzchnu pierwotnej.

Odnowiona została już izolacja fundamentów. Wypiaskowano też betonową konstrukcję wewnątrz wieży. Aktualnie trwa montaż rusztowań elewacyjnych. Kolejne prace będą związane z piaskowaniem elewacji od zewnątrz i wzmocnieniem konstrukcji betonowej. Wykonany zostanie też kompleksowy remont kopuły wieży wraz z wykonaniem nowej izolacji i montażem nowej stolarki okiennej i drzwiowej. Na koniec zostaną wykonane prace wewnątrz obiektu, w którym znajdzie się pomieszczenie usługowe wraz z toaletą. Prace obejmą również wykonanie nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji ogrzewania, instalacji elektrycznych i technicznych oraz iluminacji obiektu.

Przeznaczenie wieży nie jest jeszcze określone. Łączny koszt remontu wieży to ok. 2,9 mln zł.

źródło: gliwice.eu
grafika: G. Ożga / gliwice.eu

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze