W Śląskim Uniwersytecie Medycznym realizowany jest projekt współfinansowany ze środków unijnych, dzięki któremu można zgłosić się na bezpłatne badania płuc.
- Projekt nosi nazwę „Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuc w makroregionie śląskim”
- Osoby, chcące zgłosić się na badania płuc mogą skontaktować się z jednym z Partnerów Projektu
- Czym jest rak płuca i jak się objawia?
- Jak obliczać liczbę paczkolat?
Projekt nosi nazwę „Badania przesiewowe za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej metodą poprawy wyleczalności raka płuc w makroregionie śląskim”
Głównym celem projektu jest poprawa wczesnej wykrywalności nowotworu płuc. Na bezpłatne badania płuc mogą zgłosić się osoby w wieku 55-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat i okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat oraz osoby w wieku 50-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat i okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których dodatkowo stwierdzono jeden z czynników ryzyka, którymi są:
- zawodowa ekspozycja na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza;
- – ekspozycja na radon;
- – indywidualna historia zachorowań na raka – przebyty rak płuca, w wywiadzie chłonniak;
- – rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia;
- – historia chorób płuc – przewlekła obturacyjna choroba płuc lub włóknienie płuc.
Osoby, chcące zgłosić się na badania płuc mogą skontaktować się z jednym z Partnerów Projektu
Najprostszym i najbardziej zalecanym sposobem zgłaszania się na badania płuc jest telefoniczny kontakt z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko pod numerami (534) 433 633 lub (733) 120 778. Pozostałymi Partnerami Projektu są: Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc ul. Grabiszyńska 105, 54-439 Wrocław oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny Al. W. Witosa 26, 45-401 Opole.
Zobacz też: Kurtyny wodne to sposób na tegoroczne letnie upały!
Czym jest rak płuca i jak się objawia?
Rak płuca powstaje kiedy następuje niekontrolowane dzielenie się komórek, które skutkuje utworzeniem się guza. Zostaje on wykryty dopiero wtedy, gdy guz ma duże rozmiary lub powstały przerzuty w innych organach ciała. Z tego powodu 90% osób z rakiem płuca umiera z powodu tej choroby. Rak płuc najczęściej objawia się nowym kaszlem, który nie ustępuję lub się nasila, bólem w klatce piersiowej, który się nasila przy głębokim oddychaniu, kaszlu lub śmiechu, chrypką, niewyjaśnioną utratą masy ciała, wykrztuszaniem krwi, dusznością wysiłkową, nawracającym zapaleniem oskrzeli lub płuc oraz świszczącym oddechem. Raka płuc najlepiej wykryć przed pojawieniem się objawów, a kiedy wystąpią należy natychmiast powiadomić o tym lekarza.
Jak obliczać liczbę paczkolat?
Wśród warunków przystąpienia do projektu, umożliwiającego bezpłatne badania płuc, mowa jest o paczkolatach, które są współczynnikiem wypalanych papierosów. Aby obliczyć liczbę paczkolat należy pomnożyć liczbę lat, przez które się pali przez średnią ilość paczek wypalonych dziennie, przyjmując, że jedna paczka to 20 papierosów.
Zobacz też: Katowice: Dziecko nie wpuszczone na pokład samolotu. Skończyło się awanturą matki.
Źródło/Więcej informacji: katowice.eu