W Katowicach ruszyła II edycja Zielonego Budżetu

W poniedziałek (26.04) rozpoczął się nabór wniosków do II edycji Zielonego Budżetu w Katowicach. Mieszkańcy tego miasta mają do dyspozycji 3 mln złotych na realizację zielonych pomysłów w mieście. Pomysły można zgłaszać do 27 maja.

„Katowiczanie najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu. Coraz częściej słyszałem od mieszkańców, że Budżet Obywatelski powinien w większym stopniu umożliwiać zgłaszanie projektów zielonych. Uznałem, że warto podjąć takie działanie i tak powstał Zielony Budżet. Jest on podobny do „zwykłego” budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków oraz ich weryfikacji. Pula 3 mln zł została rozdzielona na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe” – powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa – „Pierwsza edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają wiele pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziła to liczba zgłoszeń, jak i zróżnicowanie projektów mieszkańców. Wierzę, że również tegoroczna wiosna przyniesie podobne rezultaty”.

Projekty można zgłaszać do 27 maja

Mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje projekty wykorzystania pieniędzy z Zielonego Budżety od 26 kwietnia do 27 maja. Wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które realizowane będą w kolejnym roku. Podobnie jak w zeszłym roku na zgłoszone projektu przeznaczono 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice, a 600 tys. zł przeznaczono na zadania o charakterze ogólnomiejskim.

Projekty z założenia muszą być dobre dla środowiska

Do Zielonego Budżetu można zgłaszać pomysły dobre dla natury i bytowania zwierząt. Przykładami takich projektów jest m. in. zazielenianie przestrzeni publicznej, rewitalizacja skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych oraz tworzenie systemowej opieki dla starych drzew. Oprócz tego można zgłaszać projekty związanie z programami dotyczącymi zwierząt czy warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii.

Podczas pierwszej edycji Zielonego Budżetu wpłynęło aż 128 wniosków

Podczas pierwszej edycji projektu mieszkańcy Katowic zaproponowali 128 pomysłów, z czego do realizacji wybrano 54 z nich. Wartość wszystkich projektów sięgnęła blisko 2 mln złotych. Wśród nich znalazły się takie pomysły jak: zazielenienie 22 przystanków – po jednym w każdej dzielnicy, urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, ogród deszczowy w Brynowie, nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów w Nikiszowcu, Janowie, Szopienicach, Burowcu, Dąbrówce Małej, projekty zakupu i montażu budek lęgowych dla ptaków miejskich na terenie Ligoty-Panewnik i zajęcia o charakterze edukacyjnym dla uczniów i dorosłych. Decyzją prezydenta niewykorzystane ponad 1 mln zł zostanie przeznaczone na nowe zielone inwestycje w mieście.

Więcej informacji na temat Zielonego Budżetu w Katowicach oraz o tym jak złożyć wniosek można znaleźć na stronie www.katowice.eu/zielonybudzet.

źródło: katowice.eu

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze