Politechnika Śląska w Gliwicach otrzymała 4,5 mln zł od Miasta Katowice w formie dotacji na rozbudowę pracowni naukowo-badawczych na katowickim Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej. Uczelnię wsparły również w tym zakresie firmy Bombardier/Alstom.
Aktualnie wiadomo, że powstaną nowoczesne pracownie dydaktyczno-badawcze, m.in. diagnostyki drganiowej środków transportu, nowych technologii dla studenckich kół naukowych czy pracownie systemów sterowania ruchem kolejowym, awioniki systemów logistycznych oraz systemów transportowych i inżynierii ruchu.
Powiadomiono o tym podczas rozpoczętej w środę online dwudniowej V Konferencji Edukacja Dualna „EDUAL” 2021, zorganizowanej przez Politechnikę Śląską. W tym roku wydarzenie przebiega pod hasłem „Inteligentne miasta i mobilność przyszłości”; to jeden z pierwszorzędnych miejsc badawczych gliwickiej uczelni.
„Rozwój technologiczny i cywilizacyjny naszego społeczeństwa powoduje, że w kraju wciąż rośnie zapotrzebowanie na absolwentów uczelni technicznych. W dobie dynamicznie rozwijających się nowych technologii musimy jednak zmieniać podejście do procesu dydaktycznego. Konieczne jest zwiększenie realnego udziału otoczenia gospodarczego w formułowaniu treści programowych i realizacji nowych form kształcenia” – powiedział rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.
Bombardier/Alstom wyposażył dwie pracownie Politechniki Śląskiej na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej w najnowocześniejszy wyposażenie oraz systemy do realizowania prac badawczych i edukowania w zakresie zrównoważonego transportu w miastach i metropoliach. Sprzęt i oprogramowanie posłużą do projektowania pojazdów szynowych oraz sterowania ruchem kolejowym.
Dyrektor Alstom Polska Sławomir Nalewajka przypomniał, że firma jest największych korporacji w Polsce produkującym na rzecz kolei, zatrudniającym ponad 4 tys. pracowników we wszystkich branżach niezbędnych dla transportu kolejowego. „To wszystko wymaga od nas rozwoju kadr. Pracowników wykwalifikowanych do obsługi maszyn w produkcji, inżynierów w centrach rozwojowych, które posiadamy w Polsce, pracowników do utrzymania naszych pojazdów. Współpracujemy z uczelnią, aby budować kadry. By miały one doświadczenie i wiedzę niezbędną do podjęcia pracy. Angażujemy się w proces uczenia studentów od samego początku, organizując dla nich laboratoria, wykłady, praktyki. W ten sposób jesteśmy pewni, że absolwent, który kończy uczelnię, ma niezbędne kwalifikacje i wiedzę, żeby podjąć pracę w którymś z naszych zakładów” – powiedział dyrektor Nalewajka.
Pieniądze przekazane przez miasto Katowice to dotacja na Strefę Innowacji. „Dbamy o rozwój Politechniki Śląskiej w Katowicach i cieszymy się, że możemy współdziałać. To współdziałanie i dokładanie się do rozwoju przynosi wymierne efekty dla naszego społeczeństwa, rozpoznawalności naszego miasta. Wiemy, że kadra inżynierska jest bardzo potrzebna do tworzenia rozwiązań, z których później korzystamy, implementując je na obszar miasta” – podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa.
Źródła: wnp.pl