„Na początku usługi, na końcu restauracje i branża fitness”. Minister zdrowia podaje

Obostrzenia zostaną bardziej poluzowane zdecydowanie bliżej przełomu maja/czerwca niż kwietnia/maja – powiedział na antenie Radia Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. – Wydaje się, że pójście w kierunku regionalizacji jest taką naturalną ścieżką w tej chwili – dodał.

Szef MZ w rozmowie w Radiu Zet poinformował, że w środę należy spodziewać się kontynuacji trendu spadkowego, jeśli chodzi o liczbę nowych zachorowań. – Pod tym względem raczej nie będzie zaskoczeń – dodał. Pytany, czy znoszenie obostrzeń będzie miało wymiar regionalny, czy ogólnopolski, minister odpowiedział, że sprawa ta jest obecnie rozpatrywana. Zastrzegł jednocześnie, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

– Dziś i jutro będą trwały intensywne konsultacje. Wydaje się, że jednak pójście w kierunku regionalizacji jest taką naturalną ścieżką w tej chwili, bo jeżeli porównujemy sytuację na Śląsku, gdzie jest największa w Polsce liczba zakażeń, do sytuacji na Podkarpaciu, gdzie jest najmniejsza, to są to dwa różne światy pod względem epidemicznym – ocenił Niedzielski.

Zapowiedział, że prawdopodobnie w środę zakomunikowana zostanie ostateczna wersja, co jeszcze ewentualnie zmieni się w tygodniu przed majówką. Minister podkreślił, że w szpitalach wciąż przebywa ponad 30 tys. osób, dlatego – jak mówił – pod względem obciążania infrastruktury szpitalnej „jesteśmy cały czas wysoko ponad poziomem drugiej fali”. Jak dodał, w kwestii luzowania obostrzeń należy działać „techniką małych kroczków”.

Jak wskazał, w pierwszej kolejności priorytetem jest przywrócenie edukacji, a więc powrót do szkół klas I-III. Pytany, czy starsi uczniowie wrócą jeszcze przed końcem roku do szkół, odparł, że „jest taka szansa”. – Będziemy robili wszystko i z panem ministrem (edukacji i nauki) Przemysławem Czarnkiem mamy taki plan, żeby cała edukacja została przywrócona jeszcze przed wakacjami – powiedział. Zapowiedział, że w dalszej kolejności odmrażanie będą usługi (m.in. branża beauty), handel wielkopowierzchniowy, hotele, a na końcu restauracje i siłownie. Zdaniem szefa MZ większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się bliżej przełomu maja/czerwca.

Żródło: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/koronawirus-w-polsce-koniec-obostrzen-kiedy-adam-niedzielski-podaje-terminy-5072803

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze