W tym tygodniu ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla niepełnoletnich. Każdy nastolatek w wieku 16 i 17 lat otrzymał już e-skierowanie i może zapisać się na szczepienie. Młodzież z rocznika 2005, która ukończy 16 lat w nadchodzących tygodniach otrzyma e-skierowanie w najbliższy poniedziałek po urodzinach.
E-skierowanie otrzymali wszyscy, którzy do 17 maja 2021 r. ukończyli 16 lat
Oznacza to, że na szczepienie przeciw COVID-19 może zapisywać się cały rocznik 2003, 2004 i część rocznika 2005. Osoby, które 16 lat ukończą dopiero w nadchodzących tygodniach również otrzymają e-skierowanie. Będą one wystawiane raz w tygodniu, w poniedziałki. Jeżeli więc ktoś ukończył 16 lat 19 maja, to swoje e-skierowanie otrzyma w poniedziałek 24 maja i wtedy też będzie mógł zapisać się na szczepienie.
Niepełnoletnie osoby muszą posiadać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na szczepienie przeciw koronawirusowi
Przed przystąpieniem do szczepienia należy wypełnić formularz o nazwie „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”, który jest dostępny do pobrania na stronie Ministerstwa Zdrowia. Najlepiej wypełnić go już w domu. Na końcu formularzu znajduje się miejsce na podpis rodzica i opiekuna prawnego. Jeżeli takowy znajdzie się na formularzu, nie będzie konieczności obecności rodzica podczas szczepienia.
W razie przyjścia do Punktu Szczepień bez wypełnionego formularza, otrzymuje się go do wypełnienia w placówce. Musi obecny być wtedy rodzic lub opiekun prawny, który wyraża zgodę na zaszczepienie.
Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla niepełnoletnich, tak jak dla wszystkich innych prowadzone są na kilka sposobów
Istnieją cztery sposoby zapisu na szczepienie przeciw COVID-19:
- Rozmowa telefoniczna z całodobową i bezpłatną infolinią 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Zapisu może dokonać nie tylko osoba zainteresowana, ale również członek rodziny. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, jednak po jego podaniu otrzymuje się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
- Elektroniczna rejestracja poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. Zarejestrować można się poprzez Profil Zaufany lub „szybką ścieżkę rejestracji”, podczas której należy podać swój numer PESEL, nazwisko i numer telefonu. Podczas rejestracji system proponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, znajdujących się blisko lokalizacji urządzenia. Dostępna jest jednak wyszukiwarka, w której można wyszukać termin szczepienia, filtrując wyniki ze względu na miejsce, datę, sposób szczepienia (stacjonarny/drive-thru) lub/i rodzaj szczepionki.
- Kontakt z wybranym punktem szczepień. Dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na mapie udostępnionej przez Ministerstwo Zdrowia.
- SMS na numer 800 333 333 o treści „SzczepimySie”. Po wysłaniu takiego SMSa system kieruje użytkownika krok po kroku przez formularz zapisu na szczepienie, prosząc najpierw o PESEL i kod pocztowy.
Zobacz też: Dyrektor WORD Katowice zwolniony. Strajk egzaminatorów zawieszony