Zakończono oczyszczanie koryta rzeki Rawy

Oczyszczanie koryta rzeki Rawy dobiegło końca, jednak trwają jeszcze ostatnie prace porządkowe. Prace były prowadzone etapami, a ich zakres objął również porządkowanie zieleni i czyszczenie nawierzchni wzdłuż bulwarów Rawy. Tymi pracami zajęły się Katowickie Wodociągi we współpracy z innymi miejskimi spółkami.

„To już kolejne porządkowanie Rawy. Trzy lata temu prowadziliśmy kompleksowe oczyszczanie w części od Brackiej do Sokolskiej, w tym na odcinkach podziemnych. Były to prace, które trwały kilka miesięcy. Wyrównano wtedy brzegi oraz półki rzeki. Teraz prowadzone były prace doraźne na odcinku od Rynku do ul. Bohaterów Monte Cassino. Prace zasadnicze już się zakończyły, a obecnie trwa porządkowanie terenu wzdłuż rzeki na bulwarach Rawy” – mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Prace przy rzece trwały przez miesiąc

Główne prace rozpoczęły się 23 marca i zakończyły się w tym tygodniu. Do zadań Katowickich Wodociągów należało wyczyszczenie betonowego koryta wraz z przylegającymi do niego półkami. Prace zostały podzielone na etapy. Na początku z koryta Rawy wyciągnięte zostały różnego rodzaju śmieci, które pracownicy umieszczali na betonowych półkach. Później pakowano je do worków i przekazywano do utylizacji przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W niektórych miejscach do wydobycia rzeczy zalegających na dnie rzeki było konieczne użycie koparki. Pracownicy przepracowali łącznie 592 godziny. W sumie usunięto 24 tony osadu. Wśród śmieci znalazła się między innymi lodówka.

Oprócz rzeki porządkowana jest też roślinność

Podczas gdy Katowickie Wodociągi czyściły rzekę, Zakład Zieleni Miejskiej rozpoczął porządkowanie terenów zielonych w pobliżu rzeki Rawy. Pracownicy odnawiają 120 ławek oraz małą architekturę, które są postawione wzdłuż koryta rzeki. Uporządkowano również roślinność, ze szczególnym uwzględnieniem korzeni wrastających w koryto rzeki. Prace prowadzone przez ZZM mają trwać do końca kwietnia. W prace zaangażowany jest również Miejski Zarząd Ulic i Mostów.

To nie pierwsze oczyszczanie rzeki

To już kolejne czyszczenie Rawy, które odbywa się w ciągu ostatnich 5 lat na zlecenie prezydenta Marcina Krupy. W 2018 roku rozpoczęło się kompleksowe oczyszczanie koryta rzeki. Pierwszy etap prac dotyczył działań ręcznych pod ulicą Sokolską, a następnie było prowadzone oczyszczanie z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu na wysokości ul. Mickiewicza. Wyrównane zostały wtedy brzegi rzeki i oczyszczone półki koryta. Sprawdzono również, czy do Rawy nie są odprowadzane nielegalnie ścieki. W przypadku wykrycia takich miejsc, były one od razu usuwane. Kompleksowe oczyszczanie trwało do jesieni 2018 roku.

źródło: katowice.eu

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze