Rybnik: metamorfoza Parku Czempiela. Muszla koncertowa zyska nowe oblicze. To kolejna zmiana w tym miejscu

Kolejna zmiana oblicza Parku Czempiela. Władze miasta ogłosiły przetarg na renowację i rozbudowę tamtejszej muszli koncertowej. Wykonawca ma zakończyć pracę jeszcze w tym roku. Wcześniej w Parku w Niedobczycach wybudowano nowy plac zabaw.

Sporo się dzieje w Parku Czempiela w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Znajdująca się tam muszla koncertowa, dotychczas nieco zapomniana i dość poważnie zaniedbana ma zyskać nowe oblicze. Miasto ogłosiło przetarg na jej rozbudowę.

Zgodnie z jego założeniami, planowana jest poważna metamorfoza muszli koncertowej. Rozbudowa obejmie nie tylko jej powiększenie, ale i dobudowanie niezależnej, zadaszonej sceny oraz zaplecza wraz z pomieszczeniami dla artystów. Nieopodal muszli planowane jest także wybudowanie publicznych toalet.

Przede wszystkim jednak wyremontowana muszla koncertowa ma zostać przeniesiona. Dlaczego? Ma to być z korzyścią dla widzów.

– Dzięki przeniesieniu muszli, przed otaczającą ją sceną powstanie widownia w formie amfiteatralnych schodów z siedziskami, osadzonych w naturalnie ukształtowanym zboczu parkowym – w miejscu istniejących schodów i platform – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.

Dodatkowo, szykuje się również przebudowa ścieżek. – Ścieżki wokół otoczonego starodrzewem amfiteatru zostaną przebudowane tak, aby umożliwić wejścia na poszczególne poziomy widowni – dodaje Skupień.

Termin składania ofert w przetargu na rozbudowę muszli koncertowej w niedobczyckim parku mija 25 czerwca. Jak mówią w Urzędzie Miasta wykonawca będzie miał pięć miesięcy na realizację projektu. To z kolei oznacza, że kolejna metamorfoza w Parku Czempiela faktem stanie się jeszcze tego roku.

Wcześniej w Parku Czempiela powstał plac zabaw

Rozbudowa i przeniesienie w nowe miejsce muszli koncertowej w Parku Czempiela to kolejna zmiana, jaka zajdzie w tym miejscu. Przypomnijmy, że przed rokiem powstał tam zupełnie nowy plac zabaw dla najmłodszych. Już wtedy mówiło się o planowanej renowacji muszli koncertowej.

– Miasto ubiega się o unijne dofinansowanie do realizacji projektu pn. „Zwiększenie funkcjonalności zabytkowego parku im. Henryka Czempiela w kontekście procesu rewitalizacji dzielnicy Niedobczyce w Rybniku” – przyznawała wtedy Agnieszka Skupień z rybnickiego magistratu.

Park Czempiela w Niedobczycach liczy już sobie blisko sto lat

Park w dzielnicy Niedobczyce założony został przy osiedlu górniczym kopalni Rymer pod koniec lat 30. XX wieku. W latach 50. na lekko opadającym parkowym zboczu zabudowano żelbetową muszlę koncertową. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat miejsce to było świadkiem wielu znaczących imprez muzycznych i kulturalnych. Choć upływający czas nie był łaskawy dla plenerowej, niedobczyckiej sceny, wkrótce zostanie jej przywrócona dawna świetność.

źródło : dziennikzachodni.pl

0 0 głosów
Ocena Artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze